Przemkowski Park Krajobrazowy doskonałe miejsce na weekend.
20.09.2021Przemkowski Park Krajobrazowy doskonałe miejsce na weekend.
Jesień to czas plonów, również tych z lasu. Wybierając się na grzyby, można zaplanować nieco dłuższy pobyt,nawet weekendowy i przy okazji poznać nowe miejsca idealne, aby odpocząć na łonie natury. Na Dolnym Śląsku jest co zwiedzać, mamy do dyspozycji największy zwarty kompleks leśny w Polsce. Bory Dolnośląskie to ponad 160 tys. ha lasów i wiele nieodkrytych jeszcze przez masową turystykę miejsc, położonych z dala od zgiełku i idealnych aby skutecznie wypocząć.Różnorodność występujących tu typów krajobrazu jest wynikiem działalności ostatniego zlodowacenia,dzięki któremu Bory zawdzięczają unikalne w skali kraju torfowiska, wydmy śródlądowe i stawy.Na obszarze Borów stworzono cztery rezerwaty i jeden park krajobrazowy, w których można spotkać rzadkie gatunki fauny i flory, często występujące w naturalnych ekosystemach.
Mając do dyspozycji weekend nie sposób zobaczyć wszystkich atrakcji tak rozległego obszaru. Na uwagę zasługuje z pewnością część Borów, obejmująca Przemkowski Park Krajobrazowy, zwany także Wrzosową Krainą.
Torfowiska i bagna
Przemkowski Park Krajobrazowy położony jest na południe od Przemkowa nad rzeką Szprotawą. Walory Parku to obszary leśne i wodne z bogatą szatą roślinną i światem zwierzęcym. W skład Parku wchodzi kilka rezerwatów, w tym m.in. Rezerwat Stawy Przemkowskie, obejmujący obszary naturalnych łąk i torfowisk oraz stawy rybne.
Jest to obszar chroniony w ramach programu Natura 2000. Szczególną atrakcją zwłaszcza dla ornitologów jest wieża widokowa, z której podziwiać można stawy i mieszkające w nich ptactwo. A jest co podpatrywać, występuje tu ponad 240 gatunków ptaków, w tym rzadkie jak: bielik, głuszec, kania czarna, puchacz.
Drugi z rezerwatów,Torfowisko Borówki obejmuje torfowiska i bory bagienne z chronionymi gatunkami roślin,takimi jak mchy torfowce, wełnianka pochwowata, rosiczka, grzybień północny, żurawina błotna. Na terenie rezerwatu można spotkać rzadkie gatunki zwierząt m.in. żurawia, orła bielika i cietrzewia.
Pustynia w środku lasu.
Widok pustyni w środku lasu może być zaskoczeniem, jednak w Przemkowskim Parku Krajobrazowym śródlądowe wydmy postglacjalne i porastające je rozległe wrzosowiska są charakterystycznym elementem krajobrazu.
Najbardziej znana turystom jest Pustynia Kozłowska.
Pustynia Kozłowska to tak naprawdę wydma śródlądowa ukształtowana po ustąpieniu ostatniej epoki lodowcowej. Do lat 90-tych istniał tu poligon wojsk radzieckich, wydmy stanowiły wówczas cel dla rakiet i pocisków artyleryjskich. Manewry wojskowe powodowały liczne pożary lasów, ogołacając ziemię z roślinności i dając początek pustyni.
Obecnie pustynia stopniowo zarasta, szczególnie jest to widoczne na przykładzie wrzosów, które tworzą rozległe obszary wrzosowisk.
Wrzosowisko Przemkowskie
Wrzosowisko Przemkowskie to największe wrzosowisko na Dolnym Śląsku, objęte ochroną prawną. Już pod koniec sierpnia i na początku września możemy zachwycać się jego barwą i zapachem.Wrzos jest rośliną miododajną, a miód z jego pyłku jest szczególnie ceniony za swoje wartości smakowe i odżywcze. Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich został wpisany do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Izerska góralka, na co dzień zapracowana mama, miłośniczka wiejskich klimatów i podróży z plecakiem. Redaktorka portalu Zamiastowi.pl.